به مبدلهای اترنت به E1 در حقیقت Interface Converter و یا Interface Protocol نیز گفته می شود.زیرا این مبدلها اینترفیس و پروتکل را ( از اترنت به E1 ) تغییر میدهند.
این مبدلها را بر اساس پارامترهای مختلفی میتوان دسته بندی نمود:


- میتوان مبدلها را به دو دسته Point to Point و Point to Muliti point  تقسیم نمود. به کانورتورهای Point to Multi point, نام Aggregator نیز اطلاق میشود.
- میتوان مبدلها را به دو دسته قابل مدیریت و غیرقابل مدیریت تقسیم نمود.

در این نوشتار ما مبدلها را بر اساس نوع مدیریت آنها تقسیم بندی می نماییم.

مبدلهای غیر قابل مدیریت ( Unmanaged ) در جاهایی استفاده می گردند که نیاز به قابلیتهایی مانند VLAN و Double Tage نمی باشد. بنابراین این کانورتورها عموماً دارای یک پورت E1 می باشند. برای کانورتورهای با بیش از یک پورت E1 از کانورتورهای Manageable استفاده میشود.

کانورتورهای قابل مدیریت نیز بر اساس نوع مدیریت خود به دو دسته تقسیم میشوند :

- مدیریت بوسیله Professional GUI NMS یعنی مدیریت کانورتورها بر اساس نرم افزاری است که توسط کارخانه تولید کننده کانورتور تهیه و بر روی کامپیوتر نصب شده و بوسیله آن کانورتورها کانفیگ میشوند.
- SNMP Managed یعنی مدیریت کانورتورها بر اساس پروتکل SNMP انجام میشود.

عمده ترین ضعف کانورتورهای موجود در بازار, عدم امکان مدیریت از راه دور می باشد:

بعنوان مثال کانورتوری را در نظر بگبریر که دارای چهار یا هشت پورت E1 می باشد و به کانورتور متناظر خود در طرف مقابل متصل گردیده است.اگر یکی از پورتهای E1 آن به هر دلیلی down شود, تشخیص این مساله برای مدیر سیستم تقریباً غیر ممکن بوده و تنها از طریق اعزام کارشناس به محل نصب کانورتور و مشاهده آلارم ظاهر شده بر روی پنل کانورتور میتواند از قطع شدن لینک E1 مطلع گردد.
بدیهی است در صورت عدم تشخیص بموقع این موضوع توسط مدیر شبکه, کاربران شبکه از طریق تماس تلفنی و ابراز نارضایتی در خصوص پایین آمدن سرعت اتصالشان به شبکه, مدیر سیستم را از وجود اشکالی در شبکه آگاه خواهند کرد که این موضوع ممکن است به از دست رفتن تعدادی از مشتریان شرکت منجر شود.


از ضعفهای دیگر کانورتورهای موجود در بازار, عدم انعطاف پذیری پاور ماژول آنها می باشد.یعنی در هنگام خرید کانورتور می بایست نوع پاور آنرا حتماً مشخص کرد و کانورتور با پاور AC یا DC خریداری نمود.
اگر بدلایلی قصد جابجایی کانورتور و یا تغییر نوع پاور آنرا داشته باشیم, می بایست نسبت به تغییر نوع ماژول پاور آن ( البته به شرطی که پاور کانورتور ماژولار و قابل تعویض باشد ) و یا تعویض کل کانورتور اقدام نمود.


لازم بذکر است کانورتورهای با بیش از چهار یا هشت پورت E1 معمولاً دارای دو پاور بصورت AC+DC/AC+AC/DC+DC میباشند.

علاوه بر دو مشکل فوق الذکر ( که تقریباً تمام کانورتورهای موجود در بازار ایران را شامل می شوند ), میتوان ضعفهایی نظیر عدم پشتیبانی از Jumbo Frame , حجم کم Mac Table, عدم پشتیبانی از پروتکلهای VLAN و QinQ و هنگ کردن نرم افزار مدیریت آنها در صورت لوپ کردن یکی از پورتهای E1 آن و چند مورد دیگر را برشمرد که در برخی از کانورتورهای موجود در بازار مشاهده میشود.

اخیراً کانورتورهایی با قابلیت مدیریت از راه دور با برند RapidCom تولید و وارد بازار ایران گردیده که با تنظیم IP Address بر روی آن, امکان کنترل تمام کانورتورها, حتی کانورتورهای نصب شده در دورترین نقاط ( کانورتورهای نصب شده در مراکز روستایی, شهرکهای صنعتی و کافوهای شهری ) را برای مدیر سیستم از هر نقطه ای فراهم می سازد.

پاور این کانورتورها انعطاف پدیر می باشد.بدین معنی که کانورتورهای Single Power این شرکت دارای یک منبع تغدیه می باشد که بر اساس نیاز کاربر هم میتوان برق AC به آن متصل کرد و هم برق DC.بنابراین در هنگام خرید نیازی به مشخص کردن نوع پاور ( AC یا DC ) نمی باشد.
پروتکل HDLC کانورتورهای RapidCom با پروتکل HDLC کانورتورهای Raisecom سازگار بوده و میتوان آنها را بصورت Point to Point و یا بصورت کانورتورهای ریموت aggregator رایزکام استفاده نمود.

سایر مزایای کانورتورهای web Managed رپیدکام به شرح زیر میباشد :
- It supports Jumbo frame of 2047 byte length
- It supports both HDLC and GFP ,and HDLC mode can work to Raisecom converters
- It supports 802.1q VLAN and QinQ VLAN
- It has  very good magnetic protection and surge protection